Városlista
2026. március 2, hétfő - Lujza

Hírek

2011. Augusztus 27. 07:21, szombat | Belföld
Forrás: OrientPress

Aggódnak a hamu miatt Baranyában

Aggódnak a hamu miatt Baranyában

Gúlába rakott, hamuval teli, hatalmas zsákok sorakoznak Baranyában a felsőszentmártoni temető kerítésénél.

A több tonnányi anyagot egy vállalkozó vásárolta meg évekkel ezelőtt egy hőerőműtől, hogy aztán felhasználja azt a mezőgazdaságban. A hamu másutt is gondot okoz.

Az egykori hamudepó maradványai még mindig láthatók Bogádmindszent határában, ahol porzik az út, a napraforgótábla pedig üszkösre permetezett. A Kossuth Rádiónak nyilatkozó helyi környezetvédő szerint sok elfeslett műanyag zsák még mindig ott van az árkokban.

Mindez nemcsak a vízbázist és a közeli vizes élőhelyet veszélyezteti, gondot jelent az is, hogy több száz zsák volt a területen, sokat közülük kibontottak, és talajjavítási célból a szántóföldeken terítettek szét.

A Pécsi Tudományegyetem közgazdásza, Kiss Tibor, aki vezetője volt a biomassza-program várható hatásait vizsgáló egyik kutatócsoportnak, kétkedését fejezte ki a termőföldekre kihelyezett hamu felhasználását illetően. Ha meg is van határozva a hígítás pontos mértéke, és ha ki is vitték a hamut a szerződött helyekre, a folyamat valószínűleg megállt, nem tudtak mit kezdeni vele – mondta a Kossuth Rádiónak.

Felsőszentmárton határában a temető kerítése mellett – közel a napraforgótáblához és egy vízfolyáshoz – falként magasodnak a hamuval töltött zsákok. Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom vezetője szerint legalább háromszáz zsák vár a sorsára.

A Kossuth Rádió információi szerint a hamut megvásárló vállalkozót a környezetvédelmi hatóság először közel 20 millió forintos bírsággal sújtotta, ám a bíróság új eljárásra kötelezte a hatóságot, ez pedig még nem fejeződött be.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: hamu

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 02. 16:00, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter: Izraelből Egyiptom és Jordánia felé át lehet lépni a szárazföldi határátkelőkön

Izraelből Egyiptom és Jordánia felé át lehet lépni a szárazföldi határátkelőkön, de több arab országban nem javasolják az elindulást a határátkelők felé

2026. Március 02. 13:23, hétfő | Belföld

Április 10-ig meg kell érkeznie a pedagógusok extra juttatásának

Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár közösségi oldalán közzétett videóban jelentette be, hogy a kormány korábbi vállalásának megfelelően a pedagógusok márciusban egyszeri többletjuttatásban részesülnek.

2026. Március 02. 07:25, hétfő | Belföld

Napos, az átlagosnál enyhébb, tavaszias idő várható március első hetében

Jellemzően napos, tavaszias idő várható március első hetében

2026. Március 01. 13:00, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: egy fokozattal megemeltük a terrorfenyegetettség készültségi szintjét

Összeült a Védelmi Tanács, megemeltük a terrorfenyegetettség szintjét egy fokozattal - mondta Orbán Viktor miniszterelnök szombat este közzétett Facebook-videójában.