Városlista
2026. április 13, hétfő - Ida

Hírek

2019. Június 15. 16:06, szombat | Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti:

Egyre nagyobb szerepet játszanak a dzsihadista nők az Iszlám Államban

Egyre nagyobb szerepet játszanak a dzsihadista nők az Iszlám Államban

Egyre nagyobb szerepet játszanak a női dzsihadisták az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet tevékenységében, mind a Közel-Keleten, mind a nyugati országokban

- írta friss jelentésében az Európai Unió rendőrségi együttműködést koordináló ügynöksége (Europol).

A pénteken közzétett értékelés szerint a jelenség hosszú távon kihatással lehet más iszlamista terrorcsoportok működésére is.

Mint írták, a nők fontos szerepet töltöttek be az IÁ uralta iraki és szíriai területeken a média, az erkölcsrendőrség, illetve az egészségügy és az oktatás terén is, enélkül nem lett volna működőképes a "kalifátus".

Rámutattak emellett, hogy a dzsihadista nők nem kevésbé elkötelezettek ideológiailag, mint a férfiak.

A 34 oldalas dokumentumban hangsúlyozták, hogy a korábbi hasonló csoportokhoz képest az Iszlám Állam propagandaanyagaiban látványosan több nő szerepel, a szerzők között is több a nő, valamint sok esetben a célközönséget is a nők jelentik.

Miközben nem az IÁ az első olyan terrorszervezet, amely nem csak férfiakat buzdított csatlakozásra, vonzerejének egy részét az adja, hogy ezek a nők férfi kísérő nélkül utazhatnak a "kalifátusba". A terrormilícia ellenőrizte terület zsugorodásával pedig sokan fegyvert fogtak a korábban más feladatokat ellátó nők közül is.

"Aggodalomra ad okot, hogy a nők fokozott részvétele a dzsihadista nők szerepének jelentős változását eredményezheti a jövőben" - húzták alá a szakértők.

Az Europol közölte: ugyan a szélsőséges csoportokban jórészt még mindig tartja magát az elgondolás, miszerint a nőknek nem a harc a feladata, könnyen átalakulhat még az eddigi hagyományos "háztartásbeli" szerepük.

Az Európai Unióban tavaly elítélt volt IÁ-tagok mintegy 15 százaléka nő volt, ami több, mint a korábbi években.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 13. 10:00, hétfő | Külföld

Választás 2026 - Ursula von der Leyen: Magyarország Európát választotta

Magyarország Európát választotta - írta X-bejegyzésében az Európai Bizottság elnöke vasárnap este a magyarországi parlamenti választások eredményeire reagálva.

2026. Április 10. 13:00, péntek | Külföld

Donald Trump a NATO-ra is helyezett nyomásgyakorlás szükségességéről írt közösségi oldalán

Donald Trump amerikai elnök a NATO-ra is helyezett nyomásgyakorlás szükségességéről szóló bejegyzést tett közzé csütörtökön internetes közösségi oldalán.

2026. Április 10. 12:00, péntek | Külföld

Andrej Babis az üzemanyagáraik jelentős csökkentésére szólította fel az Orlent és a Molt

Andrej Babis cseh miniszterelnök csütörtökön felszólította az üzemanyag-forgalmazó PKN Orlent és a Molt, hogy jelentősen csökkentsék áraikat.