Hírek
2013. Szeptember 24. 08:09, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Hévézi Endre életmű-kiállítása a londoni Balassi Intézetben

Hévézi Endre építész, festő, polihisztor mintegy negyven festményét, kollázsát és tűzzománcát mutatják be azon a kiállításon, amely a művész 90. születésnapja alkalmából kedden nyílik a londoni Balassi Intézetben.
A Londonban élő művész visszatekintő tárlatán a régebbi alkotások néhány reprodukciója mellett kiállítják az elmúlt három-négy évben készült olajképeit is.
Hévézi Endre az MTI-nek elmondta: ugyan gyerekkora óta érdekeli a festészet, de hogy meg tudjon élni, építésznek tanult a Budapesti Műszaki Egyetemen. 1945 után került ki Dániába, ahol a festés mellett több nagyobb megbízást kapott, többek között egy Silkeborg melletti templom oltárképét festette meg.
Dániában és 1950 után Angliában is kezdetben posztimpresszionista tájképeket alkotott. "Olajképeimen a lényeg a fény dinamikus áramlása" - hangsúlyozta a művész.
Nemrég tért át az absztrakt festészetre. "Az elmúlt három évben új vonalat kezdtem el követni, geometrikus képeket festek". A kis négyszögekből felépülő alkotásokon a fénynek ugyanaz a szerepe, mint korábbi munkáin. Ezek a képek olyan címet kaptak, mint például A kör négyszögesítése - hangsúlyozta.
A művész azt is elmondta, hogy az elmúlt évek épületépítészeti munkái között szerepelt mások mellett a londoni Szent István Ház mozaikjainak a létrehozása. Emellett üvegfestményt és kerámiákat is alkot. "Beleütöm az orromat mindenbe, ezermester kontár vagyok" - fogalmazott.
Az október 11-ig látható tárlat kollázsait papírból és vízfestékből készítette, a darabokat vastag plasztik-habos papírra egymás után ragasztotta rá, a kollázsoknak így háromdimenziós hatásuk van. Tűzzománcai festményjellegűek, az eljárás során Hévézi Endre a zománcport rászitálta a felületre, majd magas hőfokon kiégette, a nagyobb képeket réz, a kisebbeket ezüstfelületre hozta létre.
Hévézi Endre 1923-ban született Szegeden. 1945 után költözött Dániába, 1947 és 1949 között több kiállítása volt Dániában és Svédországban. 1950-ben telepedett le Angliában, ahol első önálló kiállítása 1968-ban volt a londoni Drian Galleryben. Munkái több csoportos tárlaton szerepeltek Tokiótól Vancouverig. Alapító tagja volt a British Society of Enamellers-nek, a brit tűzzománckészítők társaságának.
Az Egyesült Államokban és Európában több magángyűjtemény őrzi alkotásait, köztük a lincolni Usher Galéria, a Varsói és a Magyar Nemzeti Galéria, valamint az Iparművészeti Múzeum.
A kiállítást kedden Csák János londoni magyar nagykövet nyitja meg.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá
Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni
2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld
Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon
Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.
2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot
A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -
2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában
Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést